reklama
kategoria: Kraj
29 luty 2024

Uczynimy wszystko, żeby Polacy pełnili najważniejsze funkcje w UE

zdjęcie: Uczynimy wszystko, żeby Polacy pełnili najważniejsze funkcje w UE / fot. PAP
fot. PAP
Uczynimy wszystko, żeby Polacy mogli pełnić najważniejsze funkcje w UE - zapewnił w czwartek na konferencji prasowej szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Poinformował o wystawieniu polskiego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej - gen. Sławomira Wojciechowskiego.
REKLAMA

W czwartek w Sztabie Generalnym odbyła się odprawa kierownictwa MON z najwyższymi dowódcami WP, w tym szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą nt. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności. Podczas spotkania z mediami po odprawie przedstawiono kluczowe aspekty polityki resortu i polskiego wojska.

Kosiniak-Kamysz przekazał, że podjęta została decyzja o wystawieniu polskiego kandydata na szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej - organu UE, w którego skład wchodzą szefowie obrony państw członkowskich (reprezentowani przez swoich przedstawicieli).

Kandydatem na szefa Komitetu ma być gen. Sławomir Wojciechowski - obecnie przedstawiciel Polski w Komitecie Wojskowym UE, a także Komitecie Wojskowym NATO. Generał ten dowodził m.in. natowskim Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim w Szczecinie, służył także na misjach w Iraku.

"Uczynimy wszystko - polecę to wszystkim służbom podległym MON - i wspólnie z ministrem (SZ) Radosławem Sikorskim i polską dyplomacją będziemy się ubiegać o to, żeby Polacy mogli pełnić najważniejsze funkcje (w UE)" - oświadczył wicepremier.

Wicepremier przekazał także, że telefon zaufania dla żołnierzy i rodzin wojskowych, służący do udzielenia m.in. pomocy psychologicznej w trudnych sytuacjach został uruchomiony i działa od godz. 8 rano w czwartek. Żołnierze, cywilni pracownicy wojska i ich rodziny mogą uzyskać pomoc pod numerem: 800 300 311.

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował, że w dalszym ciągu trwa modernizacja i transformacja polskiej armii oraz audyt wszystkich umów zawartych od 2016 r. "Poprosiliśmy Sztab Generalny, gen. Wiesława Kukułę, by włączył się w weryfikację umów. Nie chodzi o to, by je zrywać. Tylko chodzi o to, że są podpisane umowy ramowe do 2035 r. i Wojsko Polskie ma mieć decydujący wpływ, czego potrzebuje w pierwszej kolejności, na pierwsze 3-4 lata, kluczowe dla bezpieczeństwa RP" - zaznaczył wiceszef MON.

Wskazał, że resort obrony będzie kładł duży nacisk na to, aby zakupy lokować także w polskich zakładach zbrojeniowych oraz na podpisywanie umów offsetowych po to, by móc produkować w Polsce i nie być uzależnionym od myśli technicznej zagranicznych zakładów zbrojeniowych. "W razie zagrożeń musimy się opierać na gospodarce polskiej i tym, by sprzęt mógł być remontowany u nas" - powiedział wiceminister. Dodał, że Wojsko Polskie potrzebuje nowoczesnych wozów bojowych, które zastąpią wysłużony sprzęt poradziecki.

Z kolei wiceszef MON Cezary Tomczyk przekazał, że w przeciągu najbliższych miesięcy złożona ma zostać specustawa do laski marszałkowskiej, dotycząca "inwestycji strategicznych dla bezpieczeństwa państwa tak, żeby Wojsko Polskie mogło w sposób bardzo klarowny, jasny, szybki i prosty realizować strategiczne inwestycje na terenie baz wojskowych, na terenie jednostek wojskowych" - powiedział.

Kolejną zapowiedzią, którą przedstawił, jest wysłanie na orbitę pierwszych polskich satelitów - już w przyszłym roku. "Planujemy pozyskać satelitarny system obserwacji Ziemi, zarówno w technologii radarowej jak i optycznej; to pozwoli na obserwację ziemi bez względu na warunki atmosferyczne" - powiedział wiceszef MON.

Podkreślił, że prace w tej sprawie ruszyły "na dobre" kilka tygodni temu, a polskie wojsko korzysta w tym celu z technologii i zachodnich, i polskich.

Tomczyk poinformował ponadto, że podjęto decyzję o budowie centrum bezpieczeństwa, które będzie integrować różne służby państwowe i wojskowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego. "Dodatkowo utworzymy park cybernetyczny tak, żeby rozwijać nowoczesne rozwiązania, poprzednie kierownictwo nie było przychylne temu pomysłowi" - zaznaczył.

Dodał, że jeśli chodzi o indywidualne wyposażenie żołnierzy widać było "ogromne braki" w zakresie umundurowania, ale też wyposażeniu w celowniki optyczne czy noktowizory. Podkreślił, że jedną z pierwszych decyzji podjętych przez nowy rząd były działania na rzecz uzupełnienia tych braków, w tym zarządzona przez Sztab Generalny Wojska Polskiego operacja "Szpej", polegająca na zwiększeniu zakupów wszelkiego rodzaju sprzętu indywidualnego dla żołnierzy.

Wiceminister przyznał, że kolejną z trudnych kwestii, jakie nowa ekipa zastała w MON, były "rażące braki" jeśli chodzi o infrastrukturę wojskową. Zapewniał, że będą one uzupełniane. Mówił też o zwiększeniu możliwości, jeśli chodzi o kształcenie lekarzy w wojsku, pomocy kombatantom wojennym i powstańcom warszawskim.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła mówił o trwających ćwiczeniach Steadfast Defender i Dragon. Zaznaczył, że to bardzo ważne ćwiczenia, ponieważ ich celem jest - jak mówił - "odstraszanie, pokazanie woli i zdolności do reakcji NATO na potencjalne zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej" oraz "zebranie kolejnych doświadczeń, które umożliwią zdefiniowanie słabych punktów szczególnie w szybkości działania".

Gen. Kukuła odniósł się także do operacji "Szpej" mówiąc, że "osobiste wyposażenie żołnierzy, to co jest najbliżej ich skóry, w sposób najbardziej oczywisty definiuje ich morale". "Zasadnicza część wyposażenia dotrze do żołnierzy jeszcze w tym roku; (...) w ciągu najbliższych dwóch lat zamierzamy przeznaczyć jeszcze około 2 mld zł na pozyskanie dodatkowego wyposażenia" - dodał generał.

Szef Sztabu Generalnego WP poinformował, że trwa odprawa rozliczeniowo-zadaniowa sił zbrojnych i wymienił cele działania polskich sił zbrojnych na najbliższe lata. To m.in. wzmocnienie polityki odstraszania i wzmocnienie zdolności obronnych poprzez podniesienie standardów gotowości bojowej, a także instytucjonalizowane zarządzanie transformacją sił zbrojnych. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Police
2.5°C
wschód słońca: 08:06
zachód słońca: 16:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Policach

kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Police,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Police,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-26 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Police,...
wstęp biletowany