Akt oskarżenia w sprawie wystawania zwolnień i recept za łapówki
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz przekazała PAP, że osoby pełniące funkcje publiczne w pułtuskim Centrum Medycznym "Gajda-Med", w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, poświadczały nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów. "Bez przeprowadzania badania pacjenta wystawiane były zaświadczenia z zakresu medycyny pracy, zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy dla pacjentów, tzw. druki L4, a także recepty na leki refundowane" - powiedziała rzeczniczka.
Według śledczych, w latach 2019–2020 jeden z pracujących tam lekarzy, a także pielęgniarz przyjęli łapówki w sumie w wysokości około 40 tys. zł.
Akt oskarżenia obejmujący łącznie 517 przestępstw dotyczy siedmiu osób, zarówno z personelu medycznego, jak i pacjentów.
"Przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstw poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, uzależnienie wykonania czynności służbowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną od otrzymania korzyści majątkowej oraz zarzuty oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" – przekazała prok. Łukasiewicz.
Oskarżeni częściowo przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, jednakże – jak zaznaczyła prokurator - treść złożonych przez nich wyjaśnień jest sprzeczna ze zgromadzonym w toku postępowania materiałem dowodowym.
Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Pułtusku. Za popełnione przestępstwa oskarżonym grozi do 10 lat więzienia, grzywna, a także obowiązek naprawienia szkody na rzecz NFZ i ZUS.(PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ mark/