27 czerwiec 2022

Tłumacz migowy dostępny w urzędzie

zdjęcie: Tłumacz migowy dostępny w urzędzie / pixabay/422550
W polickim starostwie osoby niesłyszące mają stały dostęp do tłumacza języka migowego. Mogą skorzystać z jego pomocy w załatwieniu urzędowych spraw z własnego domu – za pośrednictwem strony internetowej tej instytucji lub w samym urzędzie.
Do tłumacza kieruje zakładka „tjm”, dostępna na stronie internetowej urzędu.
Dzięki temu osoba, która siedzi w domu i korzysta ze strony internetowej może automatycznie rozmawiać z tłumaczem języka migowego. Tłumacz dostępny online dzwoni do urzędu, gdzie albo umawia wizytę, albo dopytuje o sprawy, które interesują petenta.

Podobnie ta usługa dostępna jest też na miejscu, w urzędzie: gdy osoba przychodzi z ulicy i urzędnik widzi, że jest osobą migającą, to klika w przycisk i automatycznie, na wystawionym w widocznym miejscu tablecie, pojawia się tłumacz.

Tablet z dostępem do tłumacza online można przenieść do dowolnego pokoju w urzędzie. To dużo wygodniejsza forma wsparcia osób potrzebujących takiej usługi od tej stosowanej w starostwie wcześniej.

Dotychczas taki kontakt możliwy był tylko poprzez maile i wymagał dużo dłuższego czasu oczekiwania. Obecne rozwiązanie jest na pewno wygodniejsze. Zgodnie z umową, na dostępność do tłumacza możemy czekać nie dłużej niż 5 minut.

Powiat policki po prostu podpisał umowę na dostęp do tłumaczy dyżurujących online. Teraz zamierza tę usługę rozszerzyć na wszystkie swoje jednostki organizacyjne: Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, jednostki oświatowe.

Starostwo w Policach dysponuje także schodołazem, który ułatwia poruszanie się po urzędzie osobom niepełnosprawnym ruchowo, mogą teraz dotrzeć także do sali sesyjnej na drugim piętrze. Jest dostępny również dla osób, które nie poruszają się na własnym wózku, ale mają trudności z pokonaniem schodów. W obsłudze tego sprzętu pomaga przeszkolony pracownik.
pogoda Police

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Policach